7

02,2018

Zanim będzie za późno, czyli o konsekwencjach prawnych młodzieży…. i nie tylko.

Jak wygląda odpowiedzialność karna nieletniego i młodocianego? Jakie czyny można zaliczyć do przejawu demoralizacji? Za jakie wykroczenia nieletni ponoszą odpowiedzialność? Co to jest cyberprzemoc? Kolizja czy wypadek-jak się zachować? Kiedy naruszamy przepisy ruchu drogowego i co za to nam grozi?

Na te i inne pytania odpowiadał nam dzisiaj, zaproszony przez panią dyrektor Agatę Król-Mirek, młodszy aspirant Artur Skoczeń – funkcjonariusz Komisariatu Policji w Krynicy-Zdroju.

- Konsekwencje prawne młodzieży regulują zapisy w Ustawie z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich. W myśl cyt. Ustawy nieletni to osoba, która: nie ukończyła 18 lat, a jej zachowanie wskazuje, iż wykazuje przejawy demoralizacji; ukończyła 13 lat, a nie ukończyła lat 17 i dopuściła się popełnienia czynu karalnego; nie ukończyła 21 lat i względem niej orzeczone zostały środki wychowawcze i poprawcze. Jeśli chodzi o przestępstwa najczęściej popełniane przez nieletnich to: przestępstwa rozbójnicze, czyli wymuszenia, kradzieże, rozboje; udział w bójce i pobiciu; zniszczenie lub uszkodzenie cudzej rzeczy- mówił prowadzący spotkanie Artur Skoczeń.

Nas jednak najbardziej zainteresowały przepisy o ruchu drogowym, gdyż większość z nas ma albo już za chwilę będzie mieć prawo jazdy. Oczywiście zadawaliśmy panu aspirantowi dużo pytań dotyczących min. uprawnień Policji, kar pieniężnych, zatrzymywania prawa jazdy, dozwolonych prędkości na drogach w Polsce i dozwolonej zawartości alkoholu we krwi, na które otrzymaliśmy bardzo wyczerpujące odpowiedzi. To była naprawdę bardzo przydatna w życiu darmowa porada prawna, urozmaicona konkretnymi przykładami i przestrogami.

 

Comments are closed.