20

05,2018

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu!!!

To była mega wspaniała wycieczka. Od 14 do 19 maja br. 57 osobowa grupa z naszej szkoły przebywała we Włoszech. Zwiedziliśmy uroczy Rzym, zachwycającą Wenecję i piękną Florencję.

Wenecji nie da się opisać, ani do niczego porównać. Jest jedyna w swoim rodzaju, nie bez kozery została okrzyknięta najpiękniejszym miastem świata. Spacerowanie po wąskich zakątkach i romantycznych alejkach z pewnością na długo zapadnie w naszych wspomnieniach. Długo też fascynować nas będą pięknie zdobione fasady i podmokłe drzwi, którymi wprost z łodzi wchodzi się do wnętrza kamienicy. Nawet niewielkie mosty biegnące nad kanałami są przepięknymi dziełami sztuki. Olbrzymi ruch na wodzie różnego rodzaju statków, jachtów, motorówek i gondoli zrobił na nas duże wrażenie. Najważniejszym punktem Wenecji jest oczywiście Plac św. Marka, gdzie podziwialiśmy zachwycające mozaiki i freski na Bazylice św. Marka.

Kolejnym punktem wycieczki była Florencja. To tutaj narodził się włoski renesans, tutaj zgromadzono arcydzieła Michała Anioła, czy Donatella. Tylu ludzi z aparatami fotograficznymi w jednym miejscu jeszcze nigdy nie widzieliśmy. Stolica Toskanii przyciąga tłumy turystów z całego świata. Do tego przepięknego miasta wielu z nas pragnie wrócić, dlatego też zgodnie z legendą większość z nas potarła po pysku, najbardziej znanego zwierzaka we Florencji, dzika Porcellino, mając nadzieję, że za jakiś czas znowu zobaczymy zabytek numer, czyli katedrę Santa Maria del Fiore, Baptysterium św. Jana, jednego z najstarszych budynków miasta z dziesięcioma płaskorzeźbami, uznanymi za arcydzieła wczesnego Renesansu; Palazzo Vecchio, przed którym stoją ciekawe rzeźby, m.in. replika „Dawida” Michała Anioła, Ponte Vecchio oraz inne zabytki, które we Florencji znajdują się na każdym kroku.

Zwiedzanie zakończyliśmy w Rzymie, według nas zdecydowanie najpiękniejszym mieście spośród oglądanych przez nas do tej pory. Dzięki swojej liczącej ponad dwa tysiące lat historii posiada światowej klasy zabytki oraz arcydzieła sztuki. Miasto urzekło nas swoim niepowtarzalnym klimatem, szczególnie podobał się nam Fontanna di Trevi, jeden z najbardziej monumentalnych zabytków Rzymu. Światową sławę Fontanna di Trevi zawdzięcza nie tylko tej tradycji, ale i Anicie Ekelberg, a dokładnie jej nocnej kąpieli w jednej ze scen La Dolce Vita Federica Felliniego. Oczywiście będąc w Wiecznym Mieście zobaczyliśmy Watykan, plac i Bazylikę św. Piotra, starożytny amfiteatr- Koloseum, Kapitol, Panteon i inne historyczne zabytki.

Pobyt we Włoszech zakończyliśmy, zażywając morskiej i słonecznej kąpieli w Rosalina Mare.

Bardzo, ale to bardzo dziękujemy Zarządowi Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu za tak ogromne dofinansowanie tej wyjątkowej, wspaniałej i niepowtarzalnej wycieczki oraz pani dyrektor Agacie Król-Mirek za jej zorganizowanie.

Comments are closed.