22

11,2016

Papieros = rura wydechowa

Czy wiecie, że nie ma znaczenia, czy zaciągamy się papierosem, czy stoimy przy rurze wydechowej samochodu, ponieważ efekt ograniczenia tlenu do mózgu, mięśni i wszystkich narządów wewnętrznych jest dokładnie taki sam. Nie da się bowiem ukryć, że nikotyna jest bardzo silnym narkotykiem, a palenie papierosów nie ma nic wspólnego z wolnością i dorosłością.

Światowy Dzień Rzucania Palenia, który obchodzony jest co roku 17 listopada, był znakomitą okazją do przeprowadzenia programu profilaktycznego: „Żyję zdrowo – NIE nikotynowo”.  Koordynator programu, pani pedagog Renata Gniewek postanowiła przypomnieć uczniom naszej szkoły, dlaczego w ogóle nie warto sięgać po papierosa.

Dlaczego palimy? Co skłania nas do sięgnięcia po papierosa? Jaka jest siła naszego nałogu? Kiedy palimy swojego „ulubionego papierosa”? Dlaczego palenie tak szybko uzależnia i jakie zmiany wywołuje w organizmie? Na te i inne pytania odpowiadali nam specjaliści zaproszeni przez panią pedagog, którzy w swojej codziennej pracy spotykają ofiary różnych używek.

Zajęcia rozpoczęła pani Ewa Piechura-Janczura, lekarz medycyny, która uświadomiła nam, czym jest nikotynizm, jakie niebezpieczne substancje znajdują się w dymie papierosowym.  Podczas prezentacji multimedialnej zobaczyliśmy najczęstsze choroby wywołane paleniem tytoniu.

Kolejnym gościem była pani Małgorzata Waligóra, reprezentująca Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Nowym Sączu, która opowiedziała o innych zagrożeniach, czyli o dopalaczach, alkoholu i narkotykach. Po raz pierwszy mieliśmy okazję założyć „alkogogle” i „narkogogle”, aby zobaczyć jak ograniczone jest pole widzenia człowieka oraz jak ciężko jest kontrolować własne odruchy po spożyciu alkoholu czy narkotyków.

Na zakończenie programu wzięliśmy udział w teście sprawdzającym wiedzę na temat alkoholu, tytoniu i narkotyków, wszyscy zostaliśmy nagrodzeni drobnymi upominkami.

 

Comments are closed.