30

09,2021

Nad polskim morzem


W dniach od 27 do 30 września br. 110 osobowa grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami tj. paniami: Agatą Król-Mirek, Angeliką Stoińską, Pauliną Widlak, Janiną Siedlarz, Elżbietą Stankiewicz i Sandrą Zając przebywała na szkolnej wycieczce w Trójmieście i w Malborku.

Trójmiasto stanowi zespół trzech miast położonych nad Zatoką Gdańską – Gdańsk, Gdynię oraz Sopot. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Starego Miasta w Gdańsku- reprezentacyjnej zabytkowej dzielnicy, z przepiękną architekturą i niesamowitą atmosferą. Spacerowaliśmy deptakiem Długiego Pobrzeża ciągnącym się wzdłuż rzeki Motławy, przy którym znajduje się Żuraw Gdański, oryginalny dźwig towarowy używany już na początku XV w., co czyni go najstarszym tego typu obiektem w Europie. Przeszliśmy ulicą Długą, zwaną także Traktem Królewskim z charakterystyczną dla miasta Fontanną Neptuna. Spod gdańskiego Ratusza udaliśmy się  pod gotycką Bazylikę Mariacką, zwaną również Koroną Gdańska, która piastuje miano najwyższej w Europie ceglanej świątyni.

Do Sopotu dopłynęliśmy statkiem, z którego pierwsze kroki postawiliśmy na  sopockim molo, którego drewniana, nadwodna część  jest najdłuższą tego typu konstrukcją w Europie. Spacerowaliśmy ulicą Bohaterów Monte Cassino zwaną Monciakiem, czyli najbardziej znanym sopockim deptakiem z licznymi kafejkami, restauracjami. W Gdyni zwiedziliśmy ORP Błyskawica.

Nasz pobyt nad morzem zakończyliśmy w Malborku, udając się do zamku będącego dawną siedzibą zakonu krzyżackiego. Malowniczo położona nad brzegiem rzeki Nogat gotycka trzyczęściowa twierdza, jest obecnie największym w Europie średniowiecznym zamkiem. Jego budowę, która trwała 30 lat, rozpoczęli Krzyżacy w XIII w., natomiast w ciągu kolejnych wieków twierdza była stopniowo rozbudowywana. Monumentalna i dobrze zachowana budowla wraz z okalającymi ją murami obronnymi, zyskała uznanie w świecie i wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


 

Comments are closed.