2

04,2019

Stop Stres!


Dzisiejsze warsztaty pt. „Pokonaj stres”, w których uczestniczyliśmy dzięki gościnności Sądeckiego Ośrodka Interwencji Kryzowej w Nowym Sączu, połączyliśmy z wizytą w Miasteczku Galickim, w którym jak się okazało większość z nas była po raz pierwszy. Z dużym zainteresowaniem słuchaliśmy pani przewodnik, która opowiadała o życiu ludzi, mieszkających na przełomie XIX i XX wieku w małych miasteczkach dawnej prowincji monarchii austro-węgierskiej. Szczególnie zaintrygowało nas wyposażenie ówczesnych pracowni rzemieślniczych tj.: warsztat zegarmistrzowski, pracownia garncarza, atelier fotografa, zakład fryzjerski, pracownia rzemieślnika wyrabiającego drewniane ozdoby i zabawki, pracownia żydowskiego krawca. Najwięcej dyskusji wywołał  gabinet stomatologiczny, w którym nikt z nas nie chciałby się znaleźć jako pacjent.

A teraz słów kilka o odbytych zajęciach….

- „Stres jest nieodłącznym elementem życia i warunkiem naszego rozwoju. Jednak, aby czerpać z niego korzyści, musimy stres sobie „wychować” tzn. umieć utrzymać go na optymalnym dla nas poziomie. W dzisiejszych czasach o to niełatwo, dlatego jeśli czujemy, że stres wymyka się nam spod kontroli, warto zastosować nasze „antystresowe wskazówki” – tymi słowami pani psycholog rozpoczęła wykład na temat stresu, jego rodzajów, czynników które go pogłębiają oraz  jego wpływu na nasz organizm.

Dzięki tym warsztatom  poznaliśmy techniki radzenia sobie ze stresem oraz  sposoby właściwego zachowywania się w sytuacjach kryzysowych, czyli tzw. „antystresowe wskazówki”. 

Comments are closed.