5

11,2015

Konferencja Oświatowa szkół cechowych i izbowych

5 listopada br. w hotelu „Pegaz” odbyła się konferencja oświatowa szkół cechowych i izbowych z Małopolski zorganizowana przez Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu, której głównym tematem była organizacja kształcenia zawodowego w niepublicznej szkole rzemieślniczej. Obecnie, w prowadzonych przez organizacje rzemiosła 30 szkołach zawodowych kształci się blisko sześć tysięcy uczniów. W regionie Małopolski w rzemieślniczych szkołach zawodu uczy się blisko 1600 uczniów.

W spotkaniu uczestniczyli: Tadeusz Dąbrowski zastępca prezesa Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie, Jan Błaszkiewicz prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie, rzemieślnicy, dyrektorzy biur oraz pracownicy izb i cechów z Małopolski, a także dyrektorzy zasadniczych szkół zawodowych.

Gości powitał Tadeusz Szewczyk prezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu, który w tym dniu pełnił funkcję gospodarza i konferansjera. Następnie głos zabrał Dariusz Reśko burmistrz Krynicy-Zdroju, który podziękował za zorganizowanie w uzdrowisku, tak ważnej dla polskiej oświaty konferencji. Ponadto w swoim wystąpieniu burmistrz mówił o potrzebie rozwoju kształcenia zawodowego, za godne poparcia uznał współpracę szkół zawodowych z organizacjami rzemiosła.

Gościem szczególnym, a jednocześnie głównym prelegentem tej konferencji była Jolanta Kosakowska dyrektor Zespołu Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie, która przedstawiła i omówiła najważniejsze zmiany przepisów dotyczących kształcenia w rzemieślniczych szkołach zawodowych oraz w sposób bardzo interesujący zreferowała temat: „Kształcenie rzemiośle szansą na zdobycie atrakcyjnego zawodu”.

Konferencja zakończyła się sformułowaniem wniosków i rekomendacji, które zostaną przesłane do Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego,  Związku Rzemiosła Polskiego i władz oświatowych.

Comments are closed.